Keresés ebben a blogban

Fenntartható építészet


Fenntartható építés definíciója:
“Egészséges épített környezet létesítése és felelős fenntartása
az erőforrások hatékony kihasználásával, ökológiai elvek alapján”
(C. Kibert; CIB 1994 Tampa)

Úgy vélem, ez egy igen tömör megfogalmazása mindazoknak a követelményeknek, melyeket figyelembe kell vennünk a fenntartható, energiatakarékos, egészséges otthonok, épületek, az épített környezet tervezése közben. A teljesség igénye nélkül boncolgatnám ezt a fogalmat, hiszen ez önmagában akkora anyag, mely akár több dolgozatot is megkíván.
Először is tisztáznunk kell, mit is jelentenek az előbb olvasottak. A fenntartható, egészséges, energiatakarékos épület, épített környezet.
Az energiatakarékos, energiatudatos építészet az épületek, települések legnagyobb energiagazdálkodási problémáira koncentrál. Azokra keres választ, megoldást.
Az egészséges, bio építészet többféle aspektusban értelmezhető. - Én a hazánkban ismertebb elfogadottabb definíciót vettem alapul -, miszerint a bio építészet az épület és a lakó közötti viszonyára koncentrál. Az építésbiológiára. Az összhangra a felhasznált anyagok és a természet vonatkozásában. Így kaphatunk környezetbarát, élhető egészséges otthont.
A környezettudatos, öko építészet talán a harmadik csoport, ami az épület és a környezet viszonyára figyel. Ide tartoznak olyan elemei a tervezésnek, mint a tájolás, a környezetbe illeszkedés stb.
Visszatérve az alapfogalomra, a fenntartható építészetre, - Igazából a megfogalmazás pontatlan, hiszen jelen dolgozatban az ökológiai fenntarthatóságot kívánom tárgyalni, a szociológiai és egyéb aspektusokat nem, hiszen azok önmagukban szintén megérnek pár dolgozatot. – a definíciók vizsgálata közben arra jöhetünk rá, hogy ezek a különböző irányzatok ugyan átfedésben állnak egymással, de nincsenek teljes összhangban. Talán az ökológiai fenntarthatóság az, ami magában foglalja ezeket a részirányzatokat és egy egésszé kovácsolja őket. Hiszen egyik rész nélkül sem teremthetünk hosszú távon fenntartható épületeket, településeket.

Forrás:

www.fenntarthato.hu

Dr. Medgyasszay Péter:
A fenntartható építés szerkezeteinek és gépészeti rendszereinek
kutatása